۱۳۸۹ دی ۶, دوشنبه

آموزشهای پایه ای تخریب و انفجار (3)

باروت سفید ( نیترو سلولز )

باروت سفید در جنگهای داخلی آمریکا کاربرد فراوانی داشت و هنوز هم میتواند به عنوان یک مادۀ منفجره و یا خرج پرتاب از آن استفاده شود . این ماده در هوای آزاد با سرعتی بالا میسوزد ( اشتعال انفجاری ) و در محیط بسته در صورت تحریک شدن بوسیلۀ حرارت آتش منفجر میشود. البته اگر این ماده را به صورت فشرده در آورید با ضربه ای مانند ضربۀ چکش نیز منفجر میشود.
برای تولید باروت سفید از اسید سولفوریک سرد و غلیظ (بالای 90 درجه غلظت ) استفاده میشود که یک مادۀ شدیدا خطرناک است و در زمان کار با اسیدها و مخصوصا اسید سولفوریک باید بسیار محتاط باشید.

وسایل لازم :

1-     چند بشر شیشه ای.
2-     میلۀ شیشه ای. 
3-      گیرۀ انبر مانند ( ماشه ) استنلس استیل خوب.
4-     آب نوشیدنی کارخانه ای ( چون در ایران آب لوله کشی خالص نیست ).
5-     سطل و یا ظرف پلاستیکی برای شستشو.

مواد لازم :

1-     اسید سولفوریک سرد غلیظ  50 سی سی.
2-     اسید نیتریک سرد غلیظ 25 سی سی.
3-     پنبۀ طبیعی خالص سفید ( کتان خالص ) 5 گرم . ( از پنبۀ مصنوعی آرایشی نمیتوان استفاده کرد.)
4-     آب مقطر و یا آب نوشیدنی تولید کارخانه حد اقل 3 لیتر.
5-     جوش شیرین ( بی کربتات پتاسیم ).


شیوۀ تولید :

همانگونه که در توضیح  مواد لازم میبینید، برای هر 5 گرم پنبه ، 75 سی سی مخلوط اسید سولفوریک و نیتریک مورد نیاز است و نسبت آنها نیز مشخص است.
اول اسید نیتریک سرد و غلیظ را داخل بشر شیشه ای میریزیم و سپس به طور آرام اسید سولفوریک سرد و غلیظ را به آن اضافه میکنیم و آن را با میلۀ شیشه ای به هم میزنیم تا یکدست شود. سپس پنبه را به داخل مخلوط اسیدی فرو برده و کاملا آنرا به محلول اسیدی آغشته ساخته و به مدت 20 دقیقه در محلول نگه میداریم . در این روند شیمیایی تقریبا تمامی اسید نیتریک توسط پنبه استفاده شده است و مایع باقیمانده تقریبا تنها اسید سولفوریک و بازماندۀ اسید نیتریک و سایر مواد بازمانده از این ترکیب شیمیایی است که باید پاک و شسته شوند. لذا مقداری آب مقطر و یا آشامیدنی را در یک بشر و یا ظرف پلاستیکی میریزیم و پنبه ها را به آن منتقل نموده و با آب مقطر میشوییم و این عمل را چندین بار تکرار میکنیم و بعد از چندین بار شستشو و در مرحلۀ نهایی ، بعد از گذاشتن پنبه ها در آب مقطر مقداری جوش شیرین به آن اضافه میکنیم. و اگر فعل و انفعالی مشاهده کردیم آنرا یکبار دیگر تکرار میکنیمتا مطمئن شویم که اسید سولفوریک باقیمانه به طور کامل خنثی شده باشد. محصول نهایی که به شکل پنبه است ، درواقع همان باروت سفید میباشد.
برای آشنایی عملی، دو فیلم در (اینجا) در دسترس شما قرار میگیرد که دو روش عملی را به نمایش میگذارد و شما بنا بر توضیحاتی که دادم میتوانید از آنها استفاده کنید.

ابتکارات :
شما میتوانید پیش از خشک کردن باروت سفید آنرا با قیچی ریز ریز نموده و به شکلی تقریبا پود مانند در آورید و یا آنرا با تحت فشار قرار دادن به شکل توده های بسیار فشرده در آورده و سپس خشک نمایید و سپس در ظرفهای شیشه ای نگهداری نمایید.
باید به یاد داشته باشید که اسید های به جای مانده را در دستشویی ریخته و با چندین سطل آب معمولی بشویید تا اثری از آن نماند ( به عنوان مسئلۀ امنیتی ).
پیشنهاد من برای تولید خانگی باروت سفید استفاده از فرمول بالا در حد 10 گرم پنبه است  که به 50 سی سی اسید نیتریک و 100 سی سی اسید سولفوریک نیز دارد تا بتوان آنرا چه در مسیر تولید و پاک کردن بازمانده های اسیدی آن به طور کامل و ایمن کنترل نمود.

تهیۀ اسید ها :
 این دو اسید را به راحتی میتوانید در بازار تهیه کنید و اگر به فروشگاههای شیمیایی اعتماد امنیتی ندارید از فرو شنگان مواد زرگری استفاده نمایید ، آنچه که در ایران به نام اسید سلطانی مشهور است و در زرگری کاربرد فراوانی دارد ( از جمله تعیین عیار طلا ) همان مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک میباشد.

در پایان باز هم یاد آور میشوم که مسایل ایمنی در درس (1) یا فراموش نکنید.

پیروز و سرفراز باشید

پاینده ایران، برقرارباد آیین ریشه ای ، کوبنده جنبش تندر


کارزار

۱۳۸۹ آذر ۲۹, دوشنبه

آموزشهای پایه ای تخریب و انفجار (2)


فولمینات جیوه

فولمینات جیوه چاشنی بسیار قوی است که حتی به تنهایی نیز میتواند به عنوان ماده منفجره بسیار قوی بکار رود ، برای شروع و آزمایش بهتر است که مقدار کمی را در مرحله اول تولید نموده و آزمایش کنید و اگر بخواهید مقدار زیادی تولید کنید بیشتر از 10 گرم تولید نکنید و میتوانید آنرا تکرار کنید تا مقدار زیادی به دست آورید اما باید بدانید که این ماده بسیار خطرناک و حساس است و اگر در بالاتر از درجه حرارت25 سانیگراد نگهداری شود احتمال انفجار خود به خودی آن بالا است.
 فولمینات جیوه ماده انفجاری بسیار حساس و قوی است که برای ساختن چاشنی ها بکار میرود و ناخالص شدۀ آنرا در ته پوکه گلوله و یا چاشنی هایی که برای انفجار ( تی - ان - تی ) ویا دینامیت به کار میرود استفاده میکنند.

طرز تهیه فولمینات جیوه

مواد لازم : 1- 40 سی سی اسید نیتریک غلیظ 65 درجه که منظور از درجه در اینجا درجه غلظت است و نه درجه حرارت. 2- جیوه 6 گرم 3- الکل اتیلیک ( الکل خوراکی ) 50 سی سی

وسایل لازم : 1- سه عدد بشر 2-کاغذ صافی که در صورت نداشتن میتوانید از پارچه ریز بافت سفید رنگ هم استفاده کنید.

شیوۀ تولید :

اول مقدار 40  سی سی اسید نیتریک را در یکی از بشر ها بریزید و سپس جیوه را در آن بریزید. خواهید دیر که جیوه به سرعت در اسید حل میشود و شما شاهد حالت جوشیدن جیوه در ته بشر خواهید بود و زمانی که این انفعالات کاملا تمام شد بشر را آرام آرام تکان دهید تا کاملا محلول یک دستی داشته باشید. این محلول مخلوطی از باز مانده اسید نیتریک و نیترات جیوه است. سپس 50 سی سی الکل اتیلیک را در بشر دیگر بریزید و سپس محلول بدست آمده را آرام آرام به الکل اتیلیک اضافه کنید حال شاهد فعالیت بسیار شدید و جوشیدن دو ماده و خارج شدن دود را از داخل بشر خواهید دید به هیچ وجه به آن دست نزنید تا اینکه کاملا فعل و انفعالات شیمیایی تمام شود و دود سفید نیز از میان برود. بعد از فرو نشستن دود خواهید دید که مقداری گرد در ته بشر ته نشین شده است و این همان فولمینات جیوه است. حال مقداری آب خوردنی خالص (آب خوردنی کارخانه ای و نه آب شیر ) را به آن اضافه کنید تا بشر تقریبا پر شود و غلظت مایع را کاهش دهد و سپس صبر کنید تا گرد دوباره ته نشین شود و سپس با احتیاط مایع رقیق شده را در دستشویی ریخته و سپس یک سطل آب را در دستشویی بریزید تا مایع را با خود ببرد و بعد هم شیر آب را باز کنید تا مایع در مجراهای دستشویی باقی نماند. حال  در داخل بشر بازهم آب بریزید و مثل قبل عمل کنید و این عمل را چندین بار تکرار کنید تا اثری از اسید در بشر نماند و بار آخر صافی را روی بشر سوم گذاشته و مایع و گرد را روی صافی بریزید تا آب از آن خارج شود و گرد فولمینات جیوه در روی صافی بماند و حال صافی را در مقابل آب شیر که به صورت کم باز شده باشد قرار دهید و کاملا  گرد را بشویید تا اتری از اسید به جای نماند. گردی که در روی صافی میماند میتواند از رنگ خاکستری تا خاکستری مایل به قهوه ای باشد و فولمینات جیوه خالص است که به شکل بلورهای ریز سوزنی شکل است. (برای پودر کردن آن باید این ماده همچنان خیس باشد) و برای اینکار یک لیوان را پر از آب یخ کنید و فولمینات جیوه را در آن بریزید و با دسته هاون شیشه ای ( آزمایشگاهی) آرام آرام آنرا اندکی خرد کنید و سعی نکنید که خیلی پودر شود و سپس بازهم آنرا از صافی بگذرانید و بگزارید تا در هوای زیر 20 درجه خشک شود ( جلو آفتاب نگذارید) چون منفجر میشود سپس آنرا در یک شیشه کوچک ریخته در یخچال نگهدارید.برای آزمایش به اندازه یک سر کبریت از آن بردارید و شعله را به آن نزدیک کنید و خواهید دید که با صدای بسیارخفیفی حالت اشتعال انفجاری دارد.

 عمل تولید به خاطر دودزایی بالا باید در فضای باز و یا در محیطی با امکانات تهویه هوای قوی انجام گید و استفاده از ماسکهای شیمیایی  ورعایت سایر موارد ایمنی فراموش نشود.

پیروز باشید

پاینده ایران، برقرار باد آیین ریشه ای ، کوبنده جنبش تندر

کارزار