۱۳۸۹ آذر ۲۹, دوشنبه

آموزشهای پایه ای تخریب و انفجار (2)


فولمینات جیوه

فولمینات جیوه چاشنی بسیار قوی است که حتی به تنهایی نیز میتواند به عنوان ماده منفجره بسیار قوی بکار رود ، برای شروع و آزمایش بهتر است که مقدار کمی را در مرحله اول تولید نموده و آزمایش کنید و اگر بخواهید مقدار زیادی تولید کنید بیشتر از 10 گرم تولید نکنید و میتوانید آنرا تکرار کنید تا مقدار زیادی به دست آورید اما باید بدانید که این ماده بسیار خطرناک و حساس است و اگر در بالاتر از درجه حرارت25 سانیگراد نگهداری شود احتمال انفجار خود به خودی آن بالا است.
 فولمینات جیوه ماده انفجاری بسیار حساس و قوی است که برای ساختن چاشنی ها بکار میرود و ناخالص شدۀ آنرا در ته پوکه گلوله و یا چاشنی هایی که برای انفجار ( تی - ان - تی ) ویا دینامیت به کار میرود استفاده میکنند.

طرز تهیه فولمینات جیوه

مواد لازم : 1- 40 سی سی اسید نیتریک غلیظ 65 درجه که منظور از درجه در اینجا درجه غلظت است و نه درجه حرارت. 2- جیوه 6 گرم 3- الکل اتیلیک ( الکل خوراکی ) 50 سی سی

وسایل لازم : 1- سه عدد بشر 2-کاغذ صافی که در صورت نداشتن میتوانید از پارچه ریز بافت سفید رنگ هم استفاده کنید.

شیوۀ تولید :

اول مقدار 40  سی سی اسید نیتریک را در یکی از بشر ها بریزید و سپس جیوه را در آن بریزید. خواهید دیر که جیوه به سرعت در اسید حل میشود و شما شاهد حالت جوشیدن جیوه در ته بشر خواهید بود و زمانی که این انفعالات کاملا تمام شد بشر را آرام آرام تکان دهید تا کاملا محلول یک دستی داشته باشید. این محلول مخلوطی از باز مانده اسید نیتریک و نیترات جیوه است. سپس 50 سی سی الکل اتیلیک را در بشر دیگر بریزید و سپس محلول بدست آمده را آرام آرام به الکل اتیلیک اضافه کنید حال شاهد فعالیت بسیار شدید و جوشیدن دو ماده و خارج شدن دود را از داخل بشر خواهید دید به هیچ وجه به آن دست نزنید تا اینکه کاملا فعل و انفعالات شیمیایی تمام شود و دود سفید نیز از میان برود. بعد از فرو نشستن دود خواهید دید که مقداری گرد در ته بشر ته نشین شده است و این همان فولمینات جیوه است. حال مقداری آب خوردنی خالص (آب خوردنی کارخانه ای و نه آب شیر ) را به آن اضافه کنید تا بشر تقریبا پر شود و غلظت مایع را کاهش دهد و سپس صبر کنید تا گرد دوباره ته نشین شود و سپس با احتیاط مایع رقیق شده را در دستشویی ریخته و سپس یک سطل آب را در دستشویی بریزید تا مایع را با خود ببرد و بعد هم شیر آب را باز کنید تا مایع در مجراهای دستشویی باقی نماند. حال  در داخل بشر بازهم آب بریزید و مثل قبل عمل کنید و این عمل را چندین بار تکرار کنید تا اثری از اسید در بشر نماند و بار آخر صافی را روی بشر سوم گذاشته و مایع و گرد را روی صافی بریزید تا آب از آن خارج شود و گرد فولمینات جیوه در روی صافی بماند و حال صافی را در مقابل آب شیر که به صورت کم باز شده باشد قرار دهید و کاملا  گرد را بشویید تا اتری از اسید به جای نماند. گردی که در روی صافی میماند میتواند از رنگ خاکستری تا خاکستری مایل به قهوه ای باشد و فولمینات جیوه خالص است که به شکل بلورهای ریز سوزنی شکل است. (برای پودر کردن آن باید این ماده همچنان خیس باشد) و برای اینکار یک لیوان را پر از آب یخ کنید و فولمینات جیوه را در آن بریزید و با دسته هاون شیشه ای ( آزمایشگاهی) آرام آرام آنرا اندکی خرد کنید و سعی نکنید که خیلی پودر شود و سپس بازهم آنرا از صافی بگذرانید و بگزارید تا در هوای زیر 20 درجه خشک شود ( جلو آفتاب نگذارید) چون منفجر میشود سپس آنرا در یک شیشه کوچک ریخته در یخچال نگهدارید.برای آزمایش به اندازه یک سر کبریت از آن بردارید و شعله را به آن نزدیک کنید و خواهید دید که با صدای بسیارخفیفی حالت اشتعال انفجاری دارد.

 عمل تولید به خاطر دودزایی بالا باید در فضای باز و یا در محیطی با امکانات تهویه هوای قوی انجام گید و استفاده از ماسکهای شیمیایی  ورعایت سایر موارد ایمنی فراموش نشود.

پیروز باشید

پاینده ایران، برقرار باد آیین ریشه ای ، کوبنده جنبش تندر

کارزار

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر